Vilnius - hlavní město Litvy

01.07.2023

První den exkurze oficiálně začal přejezdem polsko-litevské hranice v 8 hodin ráno středoevropského letního času. Projížděli jsme lehce zvlněnou rovinnou a i přes severnější polohu Livy ve srovnání s ČR stále zemědělsky hojně využívanou krajinou. Zastavili jsme na "první dobré benzínce," kde holky automaticky obsadily záchody.

Další dvě hodiny v autobusu pak uběhly jako voda a ve 13 hodin VELČ jsme už autobusem přijížděli ke campu, kde jsme byli ubytovaní. Bohužel v tu hodinu ještě nebyly pokoje připravené, takže nám nezbylo nic jiného než projít město a koupit si něco na oběd, s čímž jsme ale podle programu počítali.

Šli jsme tedy od hostelu směrem k centru města, kde nás naši vedoucí rozpustili. Po návštěvě kostela svaté Anny si naše skupinka stanovila jasný cíl: najít nejbližší Lidl. Cesta to byla poněkud strastiplná, ale zpříjemnili jsme si ji návštěvou katedrály svatého Stanislava.

Toalety v nákupním centru byly narozdíl od brněnského kampusu placené, což nás rozhodilo, nicméně ceny v samotném Lidlu už byly o něco příznivější. Jídlo nás nabudilo natolik, že jsme se rovnou vydal hned na dvě vyhlídková místa ve Vilniusu: Gediminasův hrad a Horu tří křížů. 

Krásný pohled na Vilnius v nás vyvolal touhu splnit nějakou výzvu. Když Bob přišel s nápadem, že přebrodíme řeku, zdálo se to zprvu jako vtip, ale s volnou hodinou a půl času jsme zkrátka neměli co dělat, protože jsme již neměli chuť objevovat jiné krásy hlavního města, a tak nezbývalo než si vytvořit společný zážitek. Ze začátku jsme se obávali řas v řece, ale posléze jsme se dozvěděli, že jsou vlastně náš nejlepší přítel, jelikož vůbec nekloužou a brání od řezání kamenů na dně řeky.

Večer v hotelu pokračoval festival Vilnius Pride, kterého jsme se ale nijak ani s ostatními aktivně nezúčastnili. Hlukot pomalu utichal po deváté hodině. Někteří z nás večer začali pod šéfkuchařkou Klárkou Hanákovou společně ,,palačinkovat”. A tak končí první den naší exkurze, na který snad budu vzpomínat do konce svého života.

Zpracoval: Jakub Dufek 

Kostel svaté Anny
Kostel svaté Anny
Výhled na Vilnius od Tří křížů
Výhled na Vilnius od Tří křížů
Gediminův hrad
Gediminův hrad
Katedrála svatého Stanislava a Bell tower
Katedrála svatého Stanislava a Bell tower
Sousoší Tři kříže nad Vilniusem
Sousoší Tři kříže nad Vilniusem
Nábřeží druhé největší litevské řeky Neris, moderní čtvrť Vilniusu
Nábřeží druhé největší litevské řeky Neris, moderní čtvrť Vilniusu