Rozhledna v okolí Merkevé, muzeum socialismu Grütas park, NP Wigierski

06.07.2023

Ráno pro některé z nás začalo brzo, loučením se skupinkou odpojující se za účelem cestování po severských zemích. Poté nás čekalo dobalení věcí, snídaně a odjezd autobusu v 8 hodin. Odjezd byl opět zpožděn, tentokrát asi o 7 minut. Pokračovali jsme autobusem na rozhlednu s výhledem na běloruskou hranici, vzdálenou pouze 8 kilometrů.

Po odjezdu z rozhledny následovala návštěva muzea socialismu. Jsou zde vystaveny spousty relikvií z dob Lenina a Stalina od soch, památníků přes vlajky, plakáty až po dopravní prostředky.

Okolo 11:45 nás čekal odjezd do Wigierského národního parku.

Po příjezdu do Wigierského národního parku nás překvapil déšť, a tak jsme první část návštěvy stravili v místním muzeu, které se věnovalo vzniknutí národního parku, jeho biotopům a dalším tématům, která byla podána velmi hravou formou. Zhruba ve 13:40 započala naše čtyři a půl kilometru dlouhá túra do kláštera, kde jsme si dali dvě hodiny na jeho prozkoumání. V 16:30 jsme pak pokračovali dále v naší túře a k dříve nachozeným čtyři a půl kilometrům jsme přidali dalších 11,4 kilometrů. Celková ušlá vzdálenost tedy nakonec činila 15,9 kilometrů.

V 19:10 jsme dorazili do restaurace, kde byli tak hodní a počkali na nás s objednáním jídla. Tam jsme pak čekali skoro dvě a půl hodiny, abychom mohli odjet a náš řidič měl svojí zaslouženou devíti hodinovou pauzu.

V 21: 35 jsme vyrazili zpět do Brna celá cesta nám zabrala skoro 12 hodin.

Zpracovali: Anna Bártová, Šimon Pěnička