Palmanova, Aquileia, Caorle

04.07.2022

Jak bylo předem avizováno, plány exkurze se mohou během jejího průběhu měnit. A přesně to se nám stalo v návaznosti na předcházející program tento, v pořadí čtvrtý exkurzní den. Původně nás totiž měla čekat druhá turistická prověrka – tentokrát v Dolomitech (Alpy). Plánován byl výšlap na vrchol Col Cesta vysoký 2068 m n. m. Během prvního turistického dne jsme však poznali limity jednotlivých uchazečů. Řekněme, že trasa první exkurze byla pro některé z hlediska délky a převýšení maximem, které byli schopni zvládnout. A protože měla být tato výprava ještě o něco náročnější, rozhodli jsme se celý den překopat. 

Cítili jsme, že nálada na turistiku není v naší skupince tak silná, a proto jsme se rozhodli navštívit dvě lokality UNESCO nacházející se severovýchodně Benátek. Město Palmanova je zajímavé svým půdorysem devíticípe hvězdy. Dříve tento útvar dopomáhal obraně města. Ve městě byl stanoven zhruba hodinový rozchod. Poté jsme se přesunuli do města Aquileia, známého především z historie. Historicky se totiž jednalo o druhé největší sídlo říše po Římu, srovnatelné například s Alexandrií. V době největšího rozmachu, asi ve 4. století, zde žilo až 300 000 obyvatel. Z nich zbylo doposud asi jediné procento (přes 3000). Po necelé hodině strávené zde především pozorováním různých archeologických vykopávek jsme se přesunuli na naši poslední destinaci tohoto dne.

Před začátkem přihlašování na exkurzi, tedy v září roku 2021 jsme totiž údajně slíbili jeden den strávený v Itálii u moře. Proto jsme využili skulinky související se změnou programu, a žákům cestu k moři nakonec přeci jen nabídli. Vybrali jsme typickou dovolenkovou lokalitu - město Caorle. Na místo jsme dorazili zhruba před druhou hodinou, a zdrželi se přes tři hodiny. Moře bylo již krásně vyhřáté, málo sklonité s dlouhou písečnou pláží. Překvapilo nás poměrně málo na pláži přítomných turistů. Každý svůj čas pro relax využil jinak. Někteří do moře vůbec nešli a četli si, jiní se zahrabávali do písku či hráli v moři kohoutí zápasy.