Kaunas, klášter Pažaislis, archeologická lokalita Kernavé

05.07.2023

Pátý den exkurze byl jeden z těch méně náročnějších dnů z celé exkurze, ale to nic nemění na tom, že stál za to. Pátý den co se programu týče byl poměrně rozmanitý, protože jsme navštívili celkem 3 místa. Prvním místem na pořadu dne bylo město Kaunas. Kaunas je druhé největší město Litvy, ležící na soutoku hlavních litevských řek Neris a Němen. Do města Kaunas jsme vyrazili, na rozdíl od předešlých dnů včas, pár minut před devátou hodinou ranní. Zhruba po hodině a čtvrt vjíždíme do města Kaunas.

V 10:28 jsme zaparkovali před zdejším maloobchodem Lidl. Na prohlídku města Kaunas jsme se vydali samostatně ve skupinkách, přičemž na samotnou prohlídku nám byl vyhrazen čas do 14:00, kdy jsme se měli potkat u autobusu. Samotný Kaunas nabízí nespočet míst, kam se podívat, my doporučujeme navštívit hrad Kaunas, Katedrálu sv. Petra a Pavla, Kostel sv. Jiřího a Kostel sv. Gertrudy.

Po obědě jsme vrátili zpět do autobusu a krátce po druhé hodině jsme vyrazili směrem ke klášternímu komplexu Pažaislis. Ke komplexu jsme dorazili ve 14:35. Klášterní komplex Pažaislis je barokní komplex, zároveň největší komplex svého druhu v celé Litvě. V klášteře jsme strávili necelou třičtvrtěhodinu, čas odjezdu byl 15:19. V tuto chvíli se naskytla dobrá příležitost k odpočinku, protože jsme před sebou měli hodinu a půl jízdy. Poslední lokalitou byla obec Kernavé, která se stala v roce 2004 součástí světového dědictví UNESCO. Kernavé se chlubí svým kostelem, dřevěnou kaplí, archeologickým muzeem a především zajímavými pahorky s krásným výhledem.

Z Kernavé jsme odjížděli pár minut po šesté hodině. Pátý den jsme zakončili společným grilováním a děláním palačinek.

Zpracovali: Klára Hanáková, Richard Vaněk